منبت کاری چوب

هنر منبت کاری چیست؟

آشنایی کامل با هنر منبت کاری

منبت کاری یکی از شاخه های صنایع دستی ایران است که مانند دیگرشاخه های هنرهای دستی، تلفیقی ازهنر و حوصله محسوب می شود.
هنر منبت کاری از گذشته هایی دور در ایران رواج داشته و از آنجایی که محصولات چوبی در برابر عوامل جوی دوامی ندارند و در مکانهای باز که در معرض عوامل طبیعی هستند نمیتوان نشانه ای از آنها را یافت اما در کاخها، صندوقچه های روی مقابر، منبرهای مساجد و… که از روزگاران قدیم به جا مانده دلیل خوبی بر گستردگی این هنر و رونق صنایع دستی و رواج منبت کاری در ایران میباشد.
تاریخچه منبت کاری همانند بقیه ی هنرها و صنایعی که بنیانگذار آن مردم عادی بوده اند ودرمیان جوامع پراکنده ی بشری متولد شده و رشد کرده چندان مشخص و روشن نیست و به درستی نمی توان گفت این شاخه صنایع دستی از چه زمانی ابداع شده و رواج یافته.
اما آنچه مسلم است این است که چوب به عنوان فراوان ترین ماده ی اولیه ی موجود در طبیعت جزو نخستین موادی است که توجه بشر را به خود جلب کرده و برای ساخت و پرداخت انواع وسایل مصرفی و هنری مورد استفاده قرارمیگرفته است.
بنا به اسناد و مدارکی که از منبت کاری در ایران وجود دارد، این هنر بیش از هزار و پانصد سال سابقه دارد و حتی عده ای از محققان به صراحت اظهار داشته اند که قبل از ظهور ساسانیان نیز منبت کاری در ایران رواج داشته، ولی مدارک یا بازمانده تاریخی که این ادعا را اثبات کند در دست نیست.

منبت کاری ایجاد نقشهای برجسته و یا عمیق روی چوب می باشد.

در منبت کاری کنده کاری و خالی کردن زمینه باید در جهت رگه ها (راه چوب) باشد تا برداشتن زمینه توسط چاقو یا مغار(قلم) راحتتر صورت گیرد.
ابتدا طرح مورد نظر توسط کاربن روی چوب آورده می شود، سپس برش اولیه با تقه زدن بر روی خطوط طرح توسط چاقوی منبت انجام می شود.
بعد از اینکه تمام طرح برش خورد شروع به خالی کردن زمینه به عمق ۱ الی ۳ میلیمتر می کنیم. هرچه فاصله عمقی زمینه با طرح بیشتر باشد طرح مورد نظر برجسته تر و زیباتر خواهد بود.
وقتی که طرح و زمینه کاملاً از هم جدا شد با چاقو یا قلم های ریزتری فرم دهی طرحها را انجام می دهیم و پس از یک دوره سنباده کشی با قلمهای کاملاً ظریف، نقوش روی طرحها را تکمیل می کنیم.
نکته قابل توجه در طول کار منبت تیز بودن ابزار برش می باشد. هر چند وقت یکبار تیغه را با سنگ نفت تیز می کنیم تا برشهای نرمی روی کار داشته باشیم. در صورت کنده شدن بخشی از طرح و معیوب شدن کار، می توانیم قطعه جدا شده از طرح را با چسب چوب در جای خود بچسبانیم و روی کار را سنباده بکشیم (اگر بخش معیوب کار بصورت خاکه درآمده و یا قطعه جدا شده را نداشته باشیم می توانیم به اندازه تکه جداشده، از همان چوب بریده و روی طرح بچسبانیم).دوباره کل کار را سنباده نرم می کشیم.
برای تثبیت طرح و جلا و زیبایی کار از روغن زیتون و یا روغن گردو استفاده می کنیم(روغن گردو چوب را تیره و به رنگ مشکی درمی آورد).

 

عکسهایی از هنر زیبای منبت کاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.