حاج عسگر پدر سفال ایران

حاج عسگر پدر سفال ایران

حاج عسگر علی عسگری پدر سفال ایران

حاج عسگر علی عسگری متولد ۱۳۰۵ در شهر لالجین همدان است. وی که به عنوان پدر پیر سفال شناخته شده است سفال‌کاری خوش‌رو و خوش‌رفتار و پیرمردی مهربان است.

 

دغدغه حاج عسگر سفالگر این است که مبادا روزی این هنر به دست فراموشی سپرده شود.

او از ۵ سالگی در کنار پدر و پدربزرگش کار می‌کرده و به دلیل اینکه در آن زمان دسترسی به درس و مدرسه کم بود یا ممکن نبود او وارد هنر سفالگری شد و تا هم اکنون با انرژی فراوان مشغول سفالگری است.

کارگاه حاج عسگر به عنوان کارگاه میراث فرهنگی ثبت شده است و جزو آثار ملی محسوب می‌شود. وی در مورد کارگاهش اینگونه گفته است: “اینجا حدوداً ۳۵۰ سال است که ساخته شده، ۴ نسل قبل‌تر از من اینجا کار کردند؛ پدر و پدربزرگ و….”

پسر حاج عسگر که قربان نام دارد نیز به همین کار مشغول است و میتوان خوشبین بود که این هنر همچنان ادامه خواهد داشد.

طی سالهای گذشته ۵۰ جوان جویای نام و عاشق هنر سفالگری نزد حاج عسگر سفالگری را آموزش دیدند و بسیاری از آنها امروز اساتید متبحری هستند که در کارگاه‌های خود سفالگری می‌کنند.

حاج عسگر در مرد سلامتی ظروف سفالی ایچنین گفته است: “در ظروف سفالی می‌توان غذا را برای مدتها سالم نگه داشت .به طور مثال اگر داخل خمچه سفالی ترشی را به مدت ۵ سال نگه داریم در مزه و رنگ آن هیچ تغییری به وجود نمی‌آید اما اگر همین ترشی را در دبه‌های پلاستیکی و یا فلزی نگه داریم در کمتر از یک‌سال ترشی فاسد می‌شود.”

حاج عسگر نزد اساتیدی از جمله حاج عباس، اوستا اسماعیل دایی و اوستا غیاث‌علی نظری هنر سفالگری را یاد گرفته و هم‌اکنون در روز صنایع دستی سال ۱۳۹۵ نیز به عنوان سفالگر پیشکسوت کشور از مقامات کشوری لوح سپاسی را دریافت کرد.

او که پدر شهید نیز هست اینچنین گفته است:

“آخرین‌بار در همین کارگاه از من خداحافظی کرد و در عملیات کربلای چهار در منطقه شلمچه به شهادت رسید”

وی که حاضر نیست خودش را بازنشسته کند هفته‌ای یک کوره سفال شامل ۳۵ عدد خمچه و ۵۰ عدد گلدان درست می‌کند.

فوت کوزه‌گری از زبان حاج عسگر

شنیدن ماجرای فوت کوزه‌گری از زبان پدر سفال ایران بسیار جالب است. او با بیان این‌که فوت کوزه گری مهمترین بخش ساخت سفال است گفت: “ماجرای فوت کوزه‌گری نسل به نسل از اجداد من نقل شده و روزی که می‌خواستیم سفال‌ها را لعاب بیندازیم پدرم درحالی که سفال‌ها را فوت می‌کرد ماجرای فوت کوزه گری را برای من نقل کرد. در زمان‌های قدیم پسر جوانی در یک کارگاه سفالگری شاگردی می‌کرد و در کنار استاد سفال‌سازی را یاد می‌گرفت. یکی از روزها این شاگرد که احساس می‌کرد به تنهایی می‌تواند یک کارگاه سفال‌سازی به راه بیندازد از استاد جدا شد و کارگاهی در نزدیکی کارگاه استاد برپا کرد اما وقتی سفال‌ها را پس از لعاب دادن داخل کوره قرار می‌داد رنگ سفال‌ها کدر می‌شد و به همین خاطر کسی این سفال‌ها را از او نمی‌خرید. 

مدت‌ها به این شکل گذشت تا این‌که شاگرد سرافکنده نزد استاد بازگشت و از او درباره علت کدر شدن رنگ سفال‌ها پرسید. استاد برای آنکه درس بزرگی به او بدهد شرط کرد تا یک‌سال در کنار او کار کند تا او بگوید اشتباه شاگرد در کجا بوده است. بعد از گذشت یک‌سال وقتی شاگرد از استاد خواست تا راز کدر شدن رنگ سفال‌ها را بگوید استاد یکی از سفال‌ها را برداشت و با فوت کردن به آن کوزه سفالی را داخل آتش قرار داد. شاگرد از تعجب دهانش باز مانده بود و متوجه شد تنها چیزی را که یاد نگرفته بود فوت کوزه‌گری بود.

حاج عسگر با نقل ماجرای شیرین فوت کوزه‌گری گفت: هنوز هم این فوت در رنگ گرفتن سفال‌ها نقش مهمی دارد و اگر قبل از لعاب دادن به سفال‌ها فوت نکنیم گرد و خاکی که بر روی آن است اجازه نمی‌دهد که داخل کوره سفال‌ها رنگ بگیرند. “

سفالگری ایران مدیون فوت کوزه گری این چنین مردانی است.

فروشگاه آنلاین صنایع دستی ره زر نیز با فروش محصولات سفالی کمکی به روشن نگه داشتن چراغ کارگاه ها و شعله کوره ها میکند.

پدر سفال ایران با ادغام آب و خاک و هنرش توانسه یکی از ستون های لرزان صنایع دستی ایران که امروزه با بی مهری مسئولان مواجه هست را نگه دارد و این چنین است که یک پیرمرد هنرمند در دل ایرانیان جایگاهی والا پیدا میکند.

https://rahzar.com

1 دیدگاه

    ارزوی سلامتی برای این هنرمند عزیز شاید گم نام ایرانمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.