سلامتی و ظروف سفالی

سلامتی و ظروف سفالی

سلامتی و ظروف سفالی

به گفته برخی از کارشناسان بهتر است استفاده از ظروف پلاستیکی و فلزی را کاهش دهید و به استفاده از ظروف سفالی روی بیاورید.

  • اما این ظروفی که از گل و خاک درست می‌شود، چه خاصیتی دارد و چه رابطه ای بین سلامتی و ظروف سفالی است؟

مصرف آب نگهداری شده در ظرف یا بطری پلاستیکی به دلیل وجود مواد شیمیایی مانند BPA برای بدن مضر است؛ همچنین نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد که آب ذخیره‌شده در ظروف پلاستیکی باعث کاهش سطح هورمون تستوسترون در بدن می‌شود که به مختل شدن روند سوخت و ساز بدن می انجامد.

آب نگهداری شده در ظروف سفالی به حفظ هورمون تستوسترون کمک می‎کند و درنتیجه باعث بهبود روند سوخت‌وساز بدن می‌شود. از طرفی، آبی که در ظروف سفالی نگهداری می‌شود، دارای طعم طبیعی است. کوزه سفالی همچنین بهترین آب تصفیه کن طبیعی است و سموم موجود در آب را به خوبی دفع می کند و همچنین سفال قلیایی است و سطح PH آب را به خوبی حفظ می‌کند.

خرید کوزه‌های گلی به جای تصفیه‌سازهای امروزی می‌تواند بسیار مفید‌تر باشد.

طبق گفته دکتر اکبری محقق آسیب‌شناسی و متخصص طب اسلامی ایرانی که در این مورد ( سلامتی و ظروف سفالی ) اظهار داشت: می‌توان با خرید یک کوزه گلی، بدون مصرف برق، آب جوشیده ولرم شده را در آن ریخت و به همراه لذت بردن از خنکی طبیعی آب کوزه که از مکانیسم ساده تبخیر آب از سطح کوزه در اثر ‌وزش باد ایجاد می‌شود، از مزایای طبی کوزه که یکی از آنها موادی مثل روی یا زینک و سایر عناصر کمیاب و همچنین املاح موجود در آن سود برد.
دکتر اکبری اظهار داشت: یکی از علل ریزش مو یا طاسی، کمبود روی است و همچنین تأخیر رشد یچه‌ها و گاهی تشنج افراد بخصوص اطفال در اثر کمبود همین عناصر کمیاب و املاح مفید است که به سادگی و بدون هزینه ‌در دسترس خانواد‌ها قرار می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از کوزه‌های گلی بدون لعاب بجای تصفیه‌سازها برای فراهم کردن آب با دمای مناسب نوعی حمایت از کار و سرمایه ایرانی است و البته باید توجه شود که نباید در خوردن آب خنک افراط شود، بخصوص در کسانی که دارای زمینه بیماری‌هایی مثل دیابت، روماتیسم، اضافه وزن و افزایش چربی‌های خون هستند.

پخت و پز در ظروف سفالی ( سلامتی و ظروف سفالی )

در ظروف فلزی مانند آلومینیم، نیکل و کروم، احتمال نشت فلز به مواد غذایی وجود دارد؛ درحالی‌ که این خطر در ظروف گلی وجود ندارد. همچنین، پخت‌وپز در سفال باعث حفظ بسیاری از مواد مغذی خوراکی ها می شود

این ظروف به کندی گرم میشوند در نتیجه حرارت را به طور یکنواخت پخش میکنند. ظروف سفالی برای حبوبات و آش ها که به طبخ طولانی احتیاج دارند بسیار مناسب هستند.

درواقع، وقتی غذاهای اسیدی در ظروف سفالی پخته می‌شود، طبیعت قلیایی ظروف سفالی کمی طبیعت اسیدی را خنثی می‌کند. به‌این‌ترتیب، باعث حفظ سلامت بدن و بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌شود.

 

دسته بندی ظروف سفالی

ظروف سفالی که به دو دسته‎ی کلی ظروف سفالی لعاب دار و ظروف سفالی بدون لعاب تقسیم می شوند، بخش قابل توجهی از مشکلات ظروف فلزی و ظروف پلاستیکی را حل نموده اند. البته باید توجه داشت که نوع لعاب دار سفال، برای پخت و پز و سرو، و نوع بدون لعاب آن برای نگهداری آب و دیگر مایعات ساخته می شود که در نظر داشتن این نکته مهم، در کارایی بیشتر این ظروف موثر خواهد بود.

به طور کلی ظروف سفالی به عنوان قدیمی ترین ظروف غذاخوری و پخت و پز، نسبت به انواع دیگر ظروف، سبک تر و ارزان تر می باشند. این ظروف که طبیعی و سازگار با محیط زیست می باشند، از بروز بیماری ها و مشکلات در بدن انسان و طبیعت جلوگیری و ما را یک گام به داشتن زندگی و محیط پیرامونی سالم تر، نزدیک می کنند.

هشداری در استفاده از ظروف سفالی (سلامتی و ظروف سفالی)

پزشکان طب سنتی ظروف سفالی بدون لعاب را برای پخت غذا مناسب نمیدانند  ولی می توان از آن برای نگهداری آب استفاده کرد.

لعاب سفال در صورتیکه دارای ریختگی باشد؛ سرب و مس تشکیل دهنده لعاب در غذا نفوذ پیدا کرده و وارد بدن می‎شوند و باید توجه داشت که برای نگهداری غذا ازظروف سفالی آبی رنگ استفاده نشود زیراترکیبات سربی موجود در آن ها احتمال بروز مسمومیت غذایی را افزایش می دهد

این ظروف نباید به طور مستقیم بر روی حرارت قرار گیرند بنابراین باید از شعله پخش کن استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *