صنایع دستی چیست - دسته بندی های صنایع دستی

صنایع دستی چیست؟

شکلات خوری سفالی میناکاری - ره زر

صنایع دستی چیست

صنایع دستی چیست : صنایع دستی بیانگر صنعت ، هنر نیاکان ، نشانگر ذوق و هنر مردم هر کشور است . در روزگاران دور ، صنایع دستی به عنوان پدیدهای تمام عیار در هر زمانی بوده است .

صنایع دستی چیست : صنایع دستی یکی از مهمترین کارهای هست که در سراسر دنیا با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و توانایی های ماشین آلات با هم از دید بسیاری از مردم دنیا از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و فروشگاه های بسیاری این محصولات را عرضه میکنند که فروشگاه اینترنتی ره زر نیز یکی از همین عرضه کنندگان هنر دست ساز و خلاقانه هنرمندان است

در گذشته های دور محصولات صنایع دستی ، بعنوان ابزارهای مورد استفاده زندگی ساخته میشد ، اما امروزه در کنار ابزار مورد نیاز توسط بسیاری از افراد با ذوق ، به یک هنر تبدیل شده که هم بصورت کاربری و هم لوازم تزئینی می توان از آنها استفاده کرد .

صنایع دستی چیست : صنایع دستی به شاخه های مختلف هنری و کاربردی تبدیل شده است که هرکدام خود دارای گونه های متعددی هستند ، که می توان با جنس های مختلف از قبیل چوب ، سنگ، شیشه و موادهای طبیعی و صنعتی برای ساخت یک محصول استفاده کرد .

صنایع دستی به محصولاتی  که از لوازم تزئینی ، کاربردی و ساده و تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته و با ذوق فردی افراد درآمیخته و به آن خلاقیت اضافه می کنند گفته می شود. به عبارت دیگر صنایع دستی را ساختن کالاهایی به روش های سنتی گویند.

چنین چیزهایی اغلب رابطه مستقیمی با فرهنگ یا مذهب آن شهر یا کشور دارند و می توان با توجه به این دست ساخته ها به قسمتی از فرهنگ و اعتقادات آن پی برد که امیدواریم  فروشگاه اینترنتی ره زر بتواند قدمی در این راه بزرگ بردارد.

 

تفاوت صنایع دستی با هنر کاردستی

صنایع دستی چیست : تفاوت صنایع دستی با هنر کاردستی این است که کاردستی ها لوازمی هستند که بیشتر به یک فعالیت سرگرمی گونه و یک ارائه از تکنیک خلاقیت فردی است و جنبه تزئینی دارند و کهنه و پوسیده می شوند .

اما صنایع دستی بیش از یک محصول تزئینی است. صنایع دستی کارهای فرهنگی و رسومی تری می باشند ، زیرا به عنوان بخشی از ملزومات زندگی روزمره مطرح هستند و از جنبه‌های عملی انواع مختلف صنایع دستی به دلیل شباهت مورد استفاده، همپوشانی زیادی دارند.

 

خصوصیات صنایع دستی ایران :

صنایع دستی چیست : صنایع دستی ایران ریشه در فرهنگ و هنر ، اعتقادات مذهبی و باورهای قومی و نیز قوه ابتکار و خلاقیت استادکاران ایرانی دارد .

از ویژگیهای صنایع دستی سهولت در ایجاد مراکز تولید و بی نیازی به سرمایه اولیه زیاد و علاوه بر اشتغال زا بودن این هنر و صنعت ، جنبه های کاربردی و تزئینی داشته و زمینه های بسیار خوبی برای جلب توجه جهانگردان و توریست ها ایجاد میکند.

 

دسته بندی صنایع دستی ایران :

 1. طراحی سنتی
 2. صنعت سفالگری و سرامیک
 3. بافته های داری
 4. نساجی سنتی و رنگرزی و چاپ سنتی
 5. هنرهای مرتبط با فلز و چوب و شیشه
 6. صحافی و جلد سازی سنتی
 7. آثار لاکی و روغنی
 8. بافتنی ها
 9. سنگ تراشی و حکاکی روی سنگ
 10. حصیر بافی
 11. فرآورده های پوست و چرم
 12. سایر صنایع دستی

 

مشتریان صنایع دستی ایران

در خارج از ایران مردم کشورهایی چون امارات، ترکیه، عراق، چین، اندونزی، برونئی و کره علاقه زیادی به صنایع دستی ایران دارند.

به گزارش مهر، بررسی میزان و نوع کالاهای صادراتی صنایع دستی نشان می دهد که طبق آنچه گمرک جمهوری اسلامی اعلام کرده، در سال ۹۱ تنها صنعت دستی که از لحاظ وزنی آمار بالایی را در حوزه صادرات به خود اختصاص داده، مبلمان چوبی بوده است.

وزن هر یک از مبلمان ها آنقدر زیاد است که می توان گفت از میان تمام کالاهای صنایع دستی سنگین وزن ترین کالا همین مبلمان باشد. اگر چه انواع و اقسام مبلمان های دیگر مانند مبلمان آهنی نیز وزن زیادی دارند اما این نوع مبلمان در رده کالاهای صنایع دستی محسوب نمی شوند. بنابراین مبلمان چوبی که سال ۹۱ صادر شده،بیش از ۷۳۳ میلیون دلار و ۴۰ هزار تن بوده است.

با این که مبلمان چوبی یکی از سنگین وزن ترین کالاهای صنایع دستی است اما در مقابل آن، زیورآلات کم حجم ترین و کوچکترین کالاهایی است که توسط هنرمندان ایرانی ساخته می شود.

گویا فقط ایرانیان نیستند که به زیورآلات اهمیت می دهند چون مهم ترین صنعت دستی که از ایران به کشورهای خارجی صادر می شود همین کالاست. به نحوی که این کالا با ارزش بیش از ۶۲۳ میلیون دلار حدود ۸۵ درصد از میزان صادرات صنایع دستی را به خود اختصاص داده است.خارجی ها، بعد از زیورآلات نیز به شیشه های سنتی علاقه نشان دادند و در سال گذشته دومین کالای مهم صادراتی و از پرطرفدارترین صنایع دستی ایرانی بوده اند.

گلیم، زیلو، چوب و مشتقات آن، مس و مشتقاتش و سفال و سرامیک هم از دیگر کالاهای پرطرفداری هستند که در خارج از کشور از آن استقبال می شود.

 

خریداران صنایع دستی

این کالاها بیشتر به امارات متحده عربی، عراق، افغانستان و ترکیه صادر شده است. این چهار کشور عمده طرف معامله در صادرات صنایع دستی و بهترین خریداران بوده اند هر چند که کشورهای همسایه ایران جزو مهم ترین بازارهای صنایع دستی ایرانی هستند اما کشورهای کمی دورتر هم مثل چین، اندونزی، برونئی، کره و سوریه هم بی نصیب از هنر ایرانی نبوده اند. برخی از کالاهای صنایع دستی مثل گلیم، سفال، شیشه و مبلمان به رومانی، اسپانیا، نروژ، اتریش، پرتغال، ایتالیا و سوئیس هم می رود.

آمارها نشان می دهد که بیشترین صنایع دستی صادراتی را هنرمندان استان های تهران و همدان خلق کرده اند. هرچند که صادرات صنایع دستی از شهرهای دیگر به تهران می آید و از پایتخت به کشورهای دیگر فرستاده می شود اما پس از تهران هنرمندان همدانی بیشترین تلاش را برای عرضه محصولات خود به خارجی ها کرده اند.

 

منبع: ره زر

https://rahzar.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *